Nederländerna

Eredivisie tabell
Eredivisie är Nederländernas högsta serie: 18 lag som möter varandra hemma och…
- 10
- kommande matcher
- Nästa match
- sön 8 nov.
- Skyttekung
- Søren Tengstedt (8)
Säsongsöversikt
Eredivisie är Nederländernas högsta serie: 18 lag som möter varandra hemma och borta över 34 omgångar, totalt 306 matcher per säsong. Serien är känd för offensiv fotboll, unga talanger och tre storklubbar — PSV, Ajax och Feyenoord. Säsongen 2025/26 vann PSV med 84 poäng, 19 före Feyenoord.
Statistik och tendenser
Säsong 2026/2027 · 102 matcher spelade
Matcher spelade
102
Mål per match
3,77
Över 2,5 mål
70,6 %
Båda lagen gör mål
69,6 %
Hemmavinst
33,3 %
Oavgjort
28,4 %
Bortavinst
38,2 %
Höll nollan
15,7 %
Hörnor per match
10,28
Gula kort per match
3,17
Det har spelats 102 matcher i Eredivisie under 2026/2027, med 3,77 mål i genomsnitt — en nivå som ligger över vad man ser i de flesta serier. Över 2,5 mål har gått in i 70,6 % av matcherna.
Båda lagen har gjort mål i 69,6 % av matcherna, och i 15,7 % har minst ett lag hållit nollan. De två talen hänger samman: fler matcher utan insläppta mål betyder färre matcher där båda lagen kommer till.
Resultaten fördelar sig på 33,3 % hemmavinster, 28,4 % oavgjorda och 38,2 % bortavinster — alltså en svag hemmafördel.
Det blir i genomsnitt 10,28 hörnor per match och 3,17 gula kort per match.
Siffrorna är faktiska frekvenser för de matcher som spelats under säsongen. De beskriver vad som har hänt — inte vad som kommer att hända.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 11 | 7 | 4 | 0 | 33 | 12 | +21 | 25 | UUVVV | |
| 2 | 11 | 7 | 3 | 1 | 30 | 13 | +17 | 24 | VVVUU | |
| 3 | 11 | 7 | 2 | 2 | 35 | 13 | +22 | 23 | VUTVT | |
| 4 | 11 | 7 | 2 | 2 | 28 | 10 | +18 | 23 | VVTUV | |
| 5 | 11 | 6 | 2 | 3 | 20 | 13 | +7 | 20 | TTUTV | |
| 6 | 11 | 5 | 4 | 2 | 18 | 18 | 0 | 19 | UUVUU | |
| 7 | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 13 | +6 | 18 | VVVTV | |
| 8 | 11 | 4 | 3 | 4 | 26 | 24 | +2 | 15 | TUTVV | |
| 9 | 11 | 4 | 3 | 4 | 23 | 22 | +1 | 15 | VUVUV | |
| 10 | 11 | 3 | 5 | 3 | 23 | 27 | -4 | 14 | VVTUU | |
| 11 | 11 | 3 | 3 | 5 | 20 | 26 | -6 | 12 | TVTVU | |
| 12 | 12 | 3 | 3 | 6 | 13 | 24 | -11 | 12 | UVUVT | |
| 13 | 11 | 3 | 3 | 5 | 19 | 31 | -12 | 12 | TUVVT | |
| 14 | 11 | 2 | 5 | 4 | 17 | 19 | -2 | 11 | TUUUU | |
| 15 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 28 | -12 | 11 | TTTTT | |
| 16 | 11 | 2 | 3 | 6 | 16 | 23 | -7 | 9 | UVTTU | |
| 17 | 11 | 1 | 3 | 7 | 13 | 24 | -11 | 6 | VTTVU | |
| 18 | 12 | 0 | 3 | 9 | 11 | 40 | -29 | 3 | UTTTT |
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 2 | ||
| 2 | 8 | 2 | ||
| 3 | 8 | 1 | ||
| 4 | 7 | 3 | ||
| 5 | 7 | 2 | ||
| 6 | 7 | 1 |
Matcher
Om Eredivisie
Serien spelas som en ren dubbelserie utan uppdelning. De två sista åker direkt ur, medan 16:e laget får kvala mot lag från andradivisionen, Eerste Divisie. I toppen gäller det guldet och platserna i Europa.
Seriens kännetecken är avståndet mellan topp och botten. PSV, Ajax och Feyenoord har ekonomiska resurser som resten av serien inte är i närheten av, och förra säsongen var skillnaden tydlig: PSV tog 84 poäng medan Heracles Almelo slutade sist med 19. Bakom de tre stora har klubbar som FC Twente, AZ och NEC Nijmegen etablerat sig som utmanare — NEC slutade trea 2025/26.
Eredivisie är också en utvecklingsliga, och för svenska spelare har den länge varit ett vanligt steg ut i Europa. Klubbarna bygger på talangutveckling och säljer sina bästa spelare vidare till de större ligorna, ofta efter en enda bra säsong. Lagen kan därför ändra karaktär mycket från säsong till säsong.
Så läser du säsongens siffror
Statistiken ovanför visar antal spelade matcher, mål per match, hur ofta det gått över 2,5 mål, hur ofta båda lagen gjort mål, och fördelningen mellan hemmaseger, oavgjort och bortaseger.
- Många mål, men ojämnt fördelade. Serien har rykte om sig att vara målrik, och en del av förklaringen är de ojämna matcherna mellan toppen och botten. Titta på lagens egna siffror, inte bara seriens genomsnitt.
- Mitten är jämn. Matcherna mellan lagen på plats 4 till 12 är betydligt jämnare än de där storklubbarna är inblandade.
- Europaspel tär. Klubbarna som spelar i Europa har ett tätare schema på hösten, och det kan synas i ligaresultaten efter onsdags- och torsdagsmatcher.
Vad siffrorna betyder för speltips i Eredivisie
I en serie med så stora nivåskillnader är oddsen på de största favoriterna ofta låga, och målmarknaderna blir intressantare: hur många mål gör favoriten, och håller underdogen nollan? Håll BTTS-procenten och hållna nollor i tabellen ovan mot lagens egna siffror.
Våra förslag förklarar alltid varför. Spel hör till underhållning, och även i en serie med tydliga favoriter tappar storklubbarna poäng oftare än oddsen antyder.
Så använder du sidan
- Tabellen har hemma- och bortasiffror per lag.
- Skytteligan visar varifrån målen kommer.
- Matchprogram och resultat hittar du på matchsidan, och pågående matcher på livescore.
- Våra speltips samlas under gratis oddstips.
- Grannlandets liga är Jupiler Pro League, och de nederländska klubbarna i Europa hittar du under Champions League och Europa League — alla serier under fotbollsligor.
Begrepp förklaras i oddsordlistan.
Vanliga frågor
Vem vann Eredivisie 2025/26?
PSV med 84 poäng, före Feyenoord med 65 och NEC Nijmegen med 59.
Hur många lag spelar i Eredivisie?
18. De möter varandra hemma och borta över 34 omgångar, totalt 306 matcher per säsong.
Hur många lag åker ur Eredivisie?
De två sista åker direkt ur, och 16:e laget kvalar mot lag från Eerste Divisie.
Varför görs det så många mål i Eredivisie?
En del av förklaringen är avståndet mellan topp och botten: storklubbarna vinner ofta stort mot de svagaste lagen. Seriens aktuella målsnitt står i statistiken ovan.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 11 | 7 | 4 | 0 | 33 | 12 | +21 | 25 | UUVVV | |
| 2 | 11 | 7 | 3 | 1 | 30 | 13 | +17 | 24 | VVVUU | |
| 3 | 11 | 7 | 2 | 2 | 35 | 13 | +22 | 23 | VUTVT | |
| 4 | 11 | 7 | 2 | 2 | 28 | 10 | +18 | 23 | VVTUV | |
| 5 | 11 | 6 | 2 | 3 | 20 | 13 | +7 | 20 | TTUTV | |
| 6 | 11 | 5 | 4 | 2 | 18 | 18 | 0 | 19 | UUVUU | |
| 7 | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 13 | +6 | 18 | VVVTV | |
| 8 | 11 | 4 | 3 | 4 | 26 | 24 | +2 | 15 | TUTVV | |
| 9 | 11 | 4 | 3 | 4 | 23 | 22 | +1 | 15 | VUVUV | |
| 10 | 11 | 3 | 5 | 3 | 23 | 27 | -4 | 14 | VVTUU | |
| 11 | 11 | 3 | 3 | 5 | 20 | 26 | -6 | 12 | TVTVU | |
| 12 | 12 | 3 | 3 | 6 | 13 | 24 | -11 | 12 | UVUVT | |
| 13 | 11 | 3 | 3 | 5 | 19 | 31 | -12 | 12 | TUVVT | |
| 14 | 11 | 2 | 5 | 4 | 17 | 19 | -2 | 11 | TUUUU | |
| 15 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 28 | -12 | 11 | TTTTT | |
| 16 | 11 | 2 | 3 | 6 | 16 | 23 | -7 | 9 | UVTTU | |
| 17 | 11 | 1 | 3 | 7 | 13 | 24 | -11 | 6 | VTTVU | |
| 18 | 12 | 0 | 3 | 9 | 11 | 40 | -29 | 3 | UTTTT |
Matcher
Resultat
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 2 | ||
| 2 | 8 | 2 | ||
| 3 | 8 | 1 | ||
| 4 | 7 | 3 | ||
| 5 | 7 | 2 | ||
| 6 | 7 | 1 | ||
| 7 | 6 | 2 | ||
| 8 | 6 | 2 | ||
| 9 | 6 | 2 | ||
| 10 | 6 | 2 | ||
| 11 | 6 | 2 | ||
| 12 | 6 | 1 | ||
| 13 | 6 | 1 | ||
| 14 | 5 | 4 | ||
| 15 | 5 | 3 | ||
| 16 | 5 | 2 | ||
| 17 | 5 | 2 | ||
| 18 | 5 | 1 | ||
| 19 | 5 | 0 | ||
| 20 | 5 | 0 | ||
| 21 | 5 | 0 | ||
| 22 | 4 | 2 | ||
| 23 | 4 | 2 | ||
| 24 | 4 | 1 | ||
| 25 | 4 | 1 |
Få 100% upp till 500 kr
Till QuickCasinoReklam
