England

Championship tabell
Championship är Englands näst högsta serie och en av de tuffaste ligorna i…
- 11
- kommande matcher
- Nästa match
- lör 21 nov.
- Skyttekung
- Will Lankshear (13)
Säsongsöversikt
Championship är Englands näst högsta serie och en av de tuffaste ligorna i Europa: 24 lag och 46 omgångar, totalt 552 matcher i grundserien. Det är fler matcher än i någon av de stora europeiska toppligorna, och kampen om en plats i Premier League håller i sig ända till maj.
Statistik och tendenser
Säsong 2026/2027 · 180 matcher spelade
Matcher spelade
180
Mål per match
2,96
Över 2,5 mål
62,2 %
Båda lagen gör mål
62,2 %
Hemmavinst
43,3 %
Oavgjort
25,6 %
Bortavinst
31,1 %
Höll nollan
21,9 %
Hörnor per match
10,36
Gula kort per match
3,90
Det har spelats 180 matcher i Championship under 2026/2027, med 2,96 mål i genomsnitt — en nivå som ligger nära den normala nivån. Över 2,5 mål har gått in i 62,2 % av matcherna.
Båda lagen har gjort mål i 62,2 % av matcherna, och i 21,9 % har minst ett lag hållit nollan. De två talen hänger samman: fler matcher utan insläppta mål betyder färre matcher där båda lagen kommer till.
Resultaten fördelar sig på 43,3 % hemmavinster, 25,6 % oavgjorda och 31,1 % bortavinster — alltså en hemmafördel på normal nivå.
Det blir i genomsnitt 10,36 hörnor per match och 3,90 gula kort per match.
Siffrorna är faktiska frekvenser för de matcher som spelats under säsongen. De beskriver vad som har hänt — inte vad som kommer att hända.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 4 | 2 | 30 | 19 | +11 | 28 | UTVVU | |
| 2 | 14 | 8 | 3 | 3 | 25 | 17 | +8 | 27 | UVVVU | |
| 3 | 14 | 7 | 5 | 2 | 26 | 13 | +13 | 26 | VVVTV | |
| 4 | 14 | 8 | 2 | 4 | 22 | 17 | +5 | 26 | VVVUV | |
| 5 | 14 | 8 | 2 | 4 | 21 | 16 | +5 | 26 | TTVTT | |
| 6 | 14 | 7 | 4 | 3 | 20 | 15 | +5 | 25 | VUVUV | |
| 7 | 14 | 8 | 4 | 2 | 29 | 14 | +15 | 24 | TUVVU | |
| 8 | 14 | 6 | 5 | 3 | 36 | 21 | +15 | 23 | TUTTV | |
| 9 | 14 | 6 | 4 | 4 | 20 | 17 | +3 | 22 | TVVUV | |
| 10 | 14 | 6 | 4 | 4 | 19 | 16 | +3 | 22 | TVUVU | |
| 11 | 14 | 5 | 6 | 3 | 22 | 17 | +5 | 21 | VUTVT | |
| 12 | 14 | 6 | 0 | 8 | 27 | 24 | +3 | 18 | VVVVT | |
| 13 | 14 | 5 | 3 | 6 | 23 | 24 | -1 | 18 | TTVTU | |
| 14 | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 22 | -2 | 18 | VTTVT | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 16 | 19 | -3 | 18 | TTVUT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 17 | 19 | -2 | 17 | UVTTV | |
| 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 20 | 29 | -9 | 17 | TVTTU | |
| 18 | 14 | 3 | 6 | 5 | 22 | 23 | -1 | 15 | VUTVU | |
| 19 | 14 | 4 | 3 | 7 | 14 | 24 | -10 | 15 | TTTVU | |
| 20 | 14 | 4 | 2 | 8 | 13 | 23 | -10 | 14 | UVTTV | |
| 21 | 14 | 3 | 5 | 6 | 11 | 22 | -11 | 14 | VTTTT | |
| 22 | 14 | 1 | 7 | 6 | 18 | 26 | -8 | 10 | TUUTT | |
| 23 | 15 | 2 | 4 | 9 | 14 | 30 | -16 | 10 | VTTUT | |
| 24 | 14 | 1 | 2 | 11 | 12 | 30 | -18 | 5 | VTTUT |
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 0 | ||
| 2 | 9 | 3 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 7 | 7 | ||
| 5 | 7 | 0 | ||
| 6 | 6 | 3 |
Matcher
Expertens speltips
Jayson Molumby över 0,5 skott
6 nov.Thierry Gale över 0,5 skott på mål
6 nov.Om Championship
Varje lag möter de 23 andra hemma och borta, från augusti till maj. De två bästa går direkt upp i Premier League. Lag 3–6 spelar playoff — semifinaler i dubbelmöten och en final på Wembley — om den sista platsen. I botten åker de tre sista ner till League One.
Det som särskiljer serien är mängden matcher. 46 omgångar innebär matcher både helg och mitt i veckan, och under perioder spelas tre matcher på åtta dagar. Truppens bredd betyder därför mer än i de flesta serier: ett lag som ser starkt ut i augusti kan ha tappat orken i mars om nyckelspelarna fått spela allt.
Serien präglas också av så kallade fallskärmspengar — utbetalningar till klubbar som åkt ur Premier League, som ger dem ett ekonomiskt försprång under några säsonger. Det förklarar varför nedflyttade klubbar ofta är med i toppen igen, men det är ingen garanti. Säsongen 2025/26 vann Coventry City med 95 poäng, före Ipswich Town på 84.
Så läser du säsongens siffror
Statistiken ovanför visar antal spelade matcher, mål per match, hur ofta det gått över 2,5 mål, hur ofta båda lagen gjort mål, och fördelningen mellan hemmaseger, oavgjort och bortaseger.
- Ett brett och jämnt fält. Med 24 lag och mindre skillnad mellan topp och botten än i Premier League finns det färre matcher med en tydlig favorit. Det brukar dra upp andelen oavgjorda.
- Formen följer schemat. När det är match var tredje dag roterar många klubbar. En förlust på tisdagen med ett B-lag säger inte nödvändigtvis något om formen.
- Tabellen tar tid att sätta sig. Efter tio omgångar återstår 36. Avståndet mellan playoffplatserna och mitten av tabellen är ofta litet långt in på våren, så många lag har något att spela för.
Vad siffrorna betyder för speltips i Championship
Championship är en av de mest spelade ligorna i Europa utanför toppligorna, och marknaden är bättre informerad än man kan tro om en andradivision. Kunskap om laguttagningar och skador väger tyngre än övergripande trender, eftersom rotationen är så stor.
Det täta schemat gör också timing viktig: en match mitt i en vecka med tre matcher är en annan uppgift än en match efter ett landslagsuppehåll. Våra förslag förklarar alltid varför — håll motiveringen mot siffrorna ovan och mot lagens program.
Spel hör till underhållning. I en serie med många jämna matcher händer det mest sannolika utfallet långt ifrån alltid.
Så använder du sidan
- Tabellen har hemma- och bortasiffror per lag. Håll koll på strecken vid plats 2, 6 och 21.
- Skytteligan visar varifrån målen kommer.
- Matchprogram och resultat hittar du på matchsidan, och pågående matcher på livescore.
- Våra speltips samlas under gratis oddstips.
- Serien ovanför är Premier League, och serien under är League One — alla serier under fotbollsligor.
Begrepp förklaras i oddsordlistan.
Vanliga frågor
Hur många lag går upp från Championship?
Tre. De två bästa går direkt upp i Premier League, och vinnaren av playoffet mellan lag 3–6 tar den sista platsen.
Vem vann Championship 2025/26?
Coventry City med 95 poäng, före Ipswich Town med 84.
Hur många matcher spelas i Championship?
552 i grundserien: 24 lag som möter varandra hemma och borta över 46 omgångar. Därtill kommer playoffmatcherna.
Varför är formen svår att läsa i Championship?
För att schemat är så tätt. Klubbarna roterar ofta, och ett resultat säger mindre om lagets nivå om det inte var det starkaste laget som spelade.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 4 | 2 | 30 | 19 | +11 | 28 | UTVVU | |
| 2 | 14 | 8 | 3 | 3 | 25 | 17 | +8 | 27 | UVVVU | |
| 3 | 14 | 7 | 5 | 2 | 26 | 13 | +13 | 26 | VVVTV | |
| 4 | 14 | 8 | 2 | 4 | 22 | 17 | +5 | 26 | VVVUV | |
| 5 | 14 | 8 | 2 | 4 | 21 | 16 | +5 | 26 | TTVTT | |
| 6 | 14 | 7 | 4 | 3 | 20 | 15 | +5 | 25 | VUVUV | |
| 7 | 14 | 8 | 4 | 2 | 29 | 14 | +15 | 24 | TUVVU | |
| 8 | 14 | 6 | 5 | 3 | 36 | 21 | +15 | 23 | TUTTV | |
| 9 | 14 | 6 | 4 | 4 | 20 | 17 | +3 | 22 | TVVUV | |
| 10 | 14 | 6 | 4 | 4 | 19 | 16 | +3 | 22 | TVUVU | |
| 11 | 14 | 5 | 6 | 3 | 22 | 17 | +5 | 21 | VUTVT | |
| 12 | 14 | 6 | 0 | 8 | 27 | 24 | +3 | 18 | VVVVT | |
| 13 | 14 | 5 | 3 | 6 | 23 | 24 | -1 | 18 | TTVTU | |
| 14 | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 22 | -2 | 18 | VTTVT | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 16 | 19 | -3 | 18 | TTVUT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 17 | 19 | -2 | 17 | UVTTV | |
| 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 20 | 29 | -9 | 17 | TVTTU | |
| 18 | 14 | 3 | 6 | 5 | 22 | 23 | -1 | 15 | VUTVU | |
| 19 | 14 | 4 | 3 | 7 | 14 | 24 | -10 | 15 | TTTVU | |
| 20 | 14 | 4 | 2 | 8 | 13 | 23 | -10 | 14 | UVTTV | |
| 21 | 14 | 3 | 5 | 6 | 11 | 22 | -11 | 14 | VTTTT | |
| 22 | 14 | 1 | 7 | 6 | 18 | 26 | -8 | 10 | TUUTT | |
| 23 | 15 | 2 | 4 | 9 | 14 | 30 | -16 | 10 | VTTUT | |
| 24 | 14 | 1 | 2 | 11 | 12 | 30 | -18 | 5 | VTTUT |
Matcher
Resultat
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 0 | ||
| 2 | 9 | 3 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 7 | 7 | ||
| 5 | 7 | 0 | ||
| 6 | 6 | 3 | ||
| 7 | 6 | 1 | ||
| 8 | 6 | 0 | ||
| 9 | 5 | 4 | ||
| 10 | 5 | 3 | ||
| 11 | 5 | 2 | ||
| 12 | 5 | 1 | ||
| 13 | 5 | 0 | ||
| 14 | 5 | 0 | ||
| 15 | 5 | 0 | ||
| 16 | 4 | 3 | ||
| 17 | 4 | 2 | ||
| 18 | 4 | 2 | ||
| 19 | 4 | 2 | ||
| 20 | 4 | 2 | ||
| 21 | 4 | 1 | ||
| 22 | 4 | 1 | ||
| 23 | 4 | 1 | ||
| 24 | 4 | 1 | ||
| 25 | 4 | 1 |
Få 100% upp till 500 kr
Till QuickCasinoReklam
