England

League One tabell
League One är Englands tredje högsta serie: 24 lag och 46 omgångar, totalt 552…
- 24
- kommande matcher
- Nästa match
- lör 14 nov.
- Skyttekung
- A. Collins (13)
Säsongsöversikt
League One är Englands tredje högsta serie: 24 lag och 46 omgångar, totalt 552 matcher i grundserien. Serien är full av klubbar med lång historia och stora arenor, och förra säsongen vann Lincoln City med hela 103 poäng, tolv före Cardiff City.
Statistik och tendenser
Säsong 2026/2027 · 158 matcher spelade
Matcher spelade
158
Mål per match
2,79
Över 2,5 mål
52,5 %
Båda lagen gör mål
57,0 %
Hemmavinst
41,8 %
Oavgjort
29,8 %
Bortavinst
28,5 %
Höll nollan
25,6 %
Hörnor per match
11,29
Gula kort per match
3,81
Det har spelats 158 matcher i League One under 2026/2027, med 2,79 mål i genomsnitt — en nivå som ligger nära den normala nivån. Över 2,5 mål har gått in i 52,5 % av matcherna.
Båda lagen har gjort mål i 57,0 % av matcherna, och i 25,6 % har minst ett lag hållit nollan. De två talen hänger samman: fler matcher utan insläppta mål betyder färre matcher där båda lagen kommer till.
Resultaten fördelar sig på 41,8 % hemmavinster, 29,8 % oavgjorda och 28,5 % bortavinster — alltså en hemmafördel på normal nivå.
Det blir i genomsnitt 11,29 hörnor per match och 3,81 gula kort per match.
Siffrorna är faktiska frekvenser för de matcher som spelats under säsongen. De beskriver vad som har hänt — inte vad som kommer att hända.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 |
Matcher
Om League One
Varje lag möter de 23 andra hemma och borta från augusti till maj. De två bästa går direkt upp i Championship. Lag 3–6 spelar playoff — semifinaler i dubbelmöten och en final på Wembley — om den sista platsen. I botten åker fyra lag ner till League Two.
Precis som i Championship är det mängden matcher som präglar serien. 46 omgångar med matcher både helg och mitt i veckan gör truppens bredd viktig, och ett lag som startar starkt kan falla tillbaka under vintern. Nedflyttade klubbar från Championship har dessutom ofta större budgetar än resten.
Förra säsongen var ett exempel på en klubb som sprang ifrån resten. Lincoln City tog 103 poäng, Cardiff City 91, och det var hela 14 poäng ner till Stockport County på tredje plats. Northampton Town slutade sist med 35 poäng.
Så läser du säsongens siffror
Statistiken ovanför visar antal spelade matcher, mål per match, hur ofta det gått över 2,5 mål, hur ofta båda lagen gjort mål, och fördelningen mellan hemmaseger, oavgjort och bortaseger.
- Formen följer schemat. När det är match var tredje dag roterar många klubbar, och ett enskilt resultat säger mindre om nivån.
- Hemmaplan betyder något. Många klubbar har stor och trogen publik. Läs procenten för den aktuella säsongen.
- Tabellen sätter sig sent. Med 46 omgångar är vägen lång, och platserna 3 till 10 ligger ofta tätt långt in på våren.
Vad siffrorna betyder för speltips i League One
League One följs noga i England men mindre i Sverige, och en svensk läsare vet sällan lika mycket om lagen som de engelska supportrarna. Laguttagning och skador väger tungt i en serie med så tätt schema, och den informationen kommer ofta sent.
Våra förslag förklarar alltid varför. Spel hör till underhållning, och i en serie med många jämna matcher är det mest sannolika utfallet långt ifrån säkert.
Så använder du sidan
- Tabellen har hemma- och bortasiffror per lag. Håll koll på strecken vid plats 2, 6 och 20.
- Skytteligan visar varifrån målen kommer.
- Matchprogram och resultat hittar du på matchsidan, och pågående matcher på livescore.
- Våra speltips samlas under gratis oddstips.
- Serien ovanför är Championship, och serien under är League Two — alla serier under fotbollsligor.
Begrepp förklaras i oddsordlistan.
Vanliga frågor
Vem vann League One 2025/26?
Lincoln City med 103 poäng, före Cardiff City med 91 och Stockport County med 77.
Hur många lag går upp från League One?
Tre. De två bästa går direkt upp i Championship, och vinnaren av playoffet mellan lag 3–6 tar den sista platsen.
Hur många lag åker ur League One?
Fyra lag flyttas ner till League Two.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Matcher
Resultat
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 | ||
| 7 | 6 | 2 | ||
| 8 | 6 | 1 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 6 | 1 | ||
| 12 | 5 | 4 | ||
| 13 | 5 | 3 | ||
| 14 | 5 | 2 | ||
| 15 | 5 | 2 | ||
| 16 | 5 | 0 | ||
| 17 | 4 | 3 | ||
| 18 | 4 | 3 | ||
| 19 | 4 | 3 | ||
| 20 | 4 | 2 | ||
| 21 | 4 | 1 | ||
| 22 | 4 | 1 | ||
| 23 | 4 | 0 | ||
| 24 | 3 | 4 | ||
| 25 | 3 | 4 |
Få 100% upp till 500 kr
Till QuickCasinoReklam
