Europa

Conference League tabell
Conference League är UEFA:s tredje klubbturnering, efter Champions League och…
- Skyttekung
- Tolu Arokodare (3)
Säsongsöversikt
Conference League är UEFA:s tredje klubbturnering, efter Champions League och Europa League — och den turnering där svenska klubbar oftast spelar i Europa. Säsongen 2026/27 är Mjällby det svenska laget i ligaspelet, efter att GAIS, Hammarby och IFK Göteborg slagits ut i kvalet.
Statistik och tendenser
Säsong 2026/2027 · 312 matcher spelade
Matcher spelade
312
Mål per match
2,93
Över 2,5 mål
55,5 %
Båda lagen gör mål
54,2 %
Hemmavinst
46,5 %
Oavgjort
25,6 %
Bortavinst
27,9 %
Höll nollan
26,4 %
Hörnor per match
9,70
Gula kort per match
4,23
Det har spelats 312 matcher i Conference League under 2026/2027, med 2,93 mål i genomsnitt — en nivå som ligger nära den normala nivån. Över 2,5 mål har gått in i 55,5 % av matcherna.
Båda lagen har gjort mål i 54,2 % av matcherna, och i 26,4 % har minst ett lag hållit nollan. De två talen hänger samman: fler matcher utan insläppta mål betyder färre matcher där båda lagen kommer till.
Resultaten fördelar sig på 46,5 % hemmavinster, 25,6 % oavgjorda och 27,9 % bortavinster — alltså en tydlig hemmafördel.
Det blir i genomsnitt 9,70 hörnor per match och 4,23 gula kort per match.
Siffrorna är faktiska frekvenser för de matcher som spelats under säsongen. De beskriver vad som har hänt — inte vad som kommer att hända.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 9 | VVVUV | |
| 2 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | VVVVU | |
| 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | VVVVT | |
| 4 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | VVVVV | |
| 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VUVVU | |
| 6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | UVVVU | |
| 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | VUVVU | |
| 8 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | VVU | |
| 9 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | VUV | |
| 10 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVV | |
| 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | VVTVV | |
| 12 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | TVV | |
| 13 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | TVVVU | |
| 14 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | VTVVV | |
| 15 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | VUT | |
| 16 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | UTVVU | |
| 17 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | UVTUV | |
| 18 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | UTVVU | |
| 19 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUUVU | |
| 20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 3 | VTT | |
| 21 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | TVTVV | |
| 22 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | VTTVT | |
| 23 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | UUTVT | |
| 24 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | UUT | |
| 25 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | TUUVV | |
| 26 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | TUU | |
| 27 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 | -4 | 2 | UTU | |
| 28 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | TUT | |
| 29 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | TUT | |
| 30 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TUTVU | |
| 31 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TTUTV | |
| 32 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TTUUU | |
| 33 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | UTTVU | |
| 34 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | TTUVV | |
| 35 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | TTTUU | |
| 36 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | TTT |
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | ||
| 2 | 3 | 1 | ||
| 3 | 3 | 0 | ||
| 4 | 3 | 0 | ||
| 5 | 3 | 0 | ||
| 6 | 3 | 0 |
Matcher
Om Conference League
Sedan 2024/25 har turneringen samma upplägg som de två större: ett gemensamt ligaspel med 36 klubbar, där varje klubb spelar sex matcher mot sex olika motståndare, tre hemma och tre borta. Det finns inga grupper — alla 36 står i en och samma tabell.
Efter ligaspelet delas fältet i tre. Lag 1–8 går direkt till åttondelsfinal. Lag 9–24 spelar ett dubbelmöte om de sista åtta platserna. Lag 25–36 är utslagna. Därefter är det utslagsmatcher hela vägen, med en final på neutral plan. Förra säsongens final spelades den 27 maj 2026, och där vann Crystal Palace mot Rayo Vallecano.
Före ligaspelet kommer ett långt kval som börjar redan i juli — mitt i Allsvenskan. Det är därför turneringen har betydligt fler lag i vår data än de 36 i ligaspelet: under 2026/27 har över 160 klubbar spelat minst en match i turneringen.
Svenska och nordiska lag
För svenska klubbar ligger kvalet i en helt annan del av säsongen än för lagen från de stora ligorna: matcherna spelas mitt i den svenska säsongen, med en trupp som redan har spelat ett halvår. Det är en fördel i början — svenska lag är matchtränade när motståndarna ofta precis har börjat sin försäsong — men det blir en nackdel på hösten, när ligaspelet sammanfaller med slutet av Allsvenskan och tröttheten börjar märkas.
Ligaspelet 2026/27 har en tydlig nordisk prägel. Utöver Mjällby spelar norska Brann och fyra danska klubbar: AGF, FC Köpenhamn, FC Midtjylland och FC Nordsjælland.
Så läser du säsongens siffror
Statistiken ovanför visar antal spelade matcher, mål per match, hur ofta det gått över 2,5 mål, hur ofta båda lagen gjort mål, och fördelningen mellan hemmaseger, oavgjort och bortaseger. Tre förbehåll gäller särskilt här:
- Nivåskillnaden är stor. Fältet spänner från klubbar i de största ligorna till mästare från små fotbollsländer. Ett högt målsnitt kan bero på några få ojämna matcher snarare än på ett genomgående öppet spel.
- Sex matcher är ett litet underlag. En enda storseger flyttar ett lags målskillnad och placering kraftigt, och tabellen säger därför mindre om styrkan än en tabell efter 30 omgångar.
- Motståndarna är olika. Varje lag möter sina egna sex motståndare. Två lag med samma poäng kan ha haft helt olika program.
Vad siffrorna betyder för speltips i Conference League
Conference League är en turnering där spelbolagen har mindre information om många av lagen än i de stora ligorna. Det kan göra priserna mindre exakta — men det gäller också för den som spelar. Det är sällan man har verklig kunskap om en klubb från Armenien eller Kosovo, och ärlighet om den egna kunskapen är det viktigaste verktyget.
Där man oftast kan ha en åsikt är kring de nordiska lagen och kring lagens situation: vem har roterat i helgen, vem är redan klar för nästa runda, och vem behöver poäng i sista omgången? Läs alltid motiveringen i det enskilda förslaget och håll den mot siffrorna ovan.
Spel hör till underhållning. Med så stora nivåskillnader och så få matcher per lag är osäkerheten större än oddsen på de tydliga favoriterna antyder.
Så använder du sidan
- Tabellen visar hela ligaspelet. Håll koll på strecken vid plats 8 och 24.
- Matchprogram och resultat hittar du på matchsidan.
- Pågående matcher följer du på livescore.
- Våra speltips samlas under gratis oddstips.
- De svenska lagens serie är Allsvenskan.
- De två större turneringarna: Champions League och Europa League — alla serier under fotbollsligor.
Begrepp förklaras i oddsordlistan.
Vanliga frågor
Vilka svenska lag spelar Conference League 2026/27?
Mjällby spelar i ligaspelet. GAIS, Hammarby och IFK Göteborg slogs ut i kvalet.
Hur många lag är med i Conference League?
36 i ligaspelet, där varje lag spelar sex matcher. Räknar man med kvalet har över 160 klubbar spelat i turneringen under 2026/27.
Vem vann Conference League senast?
Crystal Palace, som slog Rayo Vallecano i finalen den 27 maj 2026.
Vad händer med lagen på plats 9 till 24?
De spelar ett dubbelmöte om en plats i åttondelsfinalen, där de möter lagen från plats 1 till 8.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 9 | VVVUV | |
| 2 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | VVVVU | |
| 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | VVVVT | |
| 4 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | VVVVV | |
| 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VUVVU | |
| 6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | UVVVU | |
| 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | VUVVU | |
| 8 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | VVU | |
| 9 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | VUV | |
| 10 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVV | |
| 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | VVTVV | |
| 12 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | TVV | |
| 13 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | TVVVU | |
| 14 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | VTVVV | |
| 15 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | VUT | |
| 16 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | UTVVU | |
| 17 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | UVTUV | |
| 18 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | UTVVU | |
| 19 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUUVU | |
| 20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 3 | VTT | |
| 21 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | TVTVV | |
| 22 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | VTTVT | |
| 23 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | UUTVT | |
| 24 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | UUT | |
| 25 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | TUUVV | |
| 26 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | TUU | |
| 27 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 | -4 | 2 | UTU | |
| 28 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | TUT | |
| 29 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | TUT | |
| 30 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TUTVU | |
| 31 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TTUTV | |
| 32 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TTUUU | |
| 33 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | UTTVU | |
| 34 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | TTUVV | |
| 35 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | TTTUU | |
| 36 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | TTT |
Resultat
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | ||
| 2 | 3 | 1 | ||
| 3 | 3 | 0 | ||
| 4 | 3 | 0 | ||
| 5 | 3 | 0 | ||
| 6 | 3 | 0 | ||
| 7 | 2 | 2 | ||
| 8 | 2 | 2 | ||
| 9 | 2 | 2 | ||
| 10 | 2 | 1 | ||
| 11 | 2 | 1 | ||
| 12 | 2 | 1 | ||
| 13 | 2 | 1 | ||
| 14 | 2 | 0 | ||
| 15 | 2 | 0 | ||
| 16 | 2 | 0 | ||
| 17 | 2 | 0 | ||
| 18 | 2 | 0 | ||
| 19 | 2 | 0 | ||
| 20 | 2 | 0 | ||
| 21 | 2 | 0 | ||
| 22 | 2 | 0 | ||
| 23 | 2 | 0 | ||
| 24 | 2 | 0 | ||
| 25 | 2 | 0 |
Få 100% upp till 500 kr
Till QuickCasinoReklam
