England

League Two tabell
League Two är Englands fjärde högsta serie och den lägsta i det professionella…
- 24
- kommande matcher
- Nästa match
- lör 14 nov.
- Skyttekung
- Kabongo Tshimanga (10)
Säsongsöversikt
League Two är Englands fjärde högsta serie och den lägsta i det professionella seriesystemet: 24 lag och 46 omgångar, totalt 552 matcher i grundserien. Förra säsongen vann Bromley med 87 poäng, en före Milton Keynes Dons, och Notts County tog den sista uppflyttningsplatsen genom att slå Salford City i playoff-finalen.
Statistik och tendenser
Säsong 2026/2027 · 164 matcher spelade
Matcher spelade
164
Mål per match
2,68
Över 2,5 mål
47,0 %
Båda lagen gör mål
57,9 %
Hemmavinst
47,6 %
Oavgjort
32,9 %
Bortavinst
19,5 %
Höll nollan
24,7 %
Hörnor per match
9,89
Gula kort per match
4,05
Det har spelats 164 matcher i League Two under 2026/2027, med 2,68 mål i genomsnitt — en nivå som ligger nära den normala nivån. Över 2,5 mål har gått in i 47,0 % av matcherna.
Båda lagen har gjort mål i 57,9 % av matcherna, och i 24,7 % har minst ett lag hållit nollan. De två talen hänger samman: fler matcher utan insläppta mål betyder färre matcher där båda lagen kommer till.
Resultaten fördelar sig på 47,6 % hemmavinster, 32,9 % oavgjorda och 19,5 % bortavinster — alltså en tydlig hemmafördel.
Det blir i genomsnitt 9,89 hörnor per match och 4,05 gula kort per match.
Siffrorna är faktiska frekvenser för de matcher som spelats under säsongen. De beskriver vad som har hänt — inte vad som kommer att hända.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 |
Matcher
Om League Two
Varje lag möter de 23 andra hemma och borta från augusti till maj. De tre bästa går direkt upp i League One — en plats mer än i serierna ovanför. Lag 4–7 spelar playoff med semifinaler i dubbelmöten och final på Wembley om den fjärde uppflyttningsplatsen. I botten åker de två sista ur det professionella seriesystemet och ner i National League.
Det är just botten som ger serien dess särskilda tyngd. För en klubb i League Two är nedflyttning inte bara ett sportsligt bakslag utan ett fall ut ur The Football League, med allt vad det betyder för ekonomin. Förra säsongen slutade Barrow sist med 36 poäng och Harrogate Town näst sist med 39.
Toppen var däremot tät. Bromley tog 87 poäng, Milton Keynes Dons 86, Cambridge United 82 och Salford City 81 — fyra lag inom sex poäng. Playoff-finalen den 25 maj 2026 slutade med seger för Notts County mot Salford.
Så läser du säsongens siffror
Statistiken ovanför visar antal spelade matcher, mål per match, hur ofta det gått över 2,5 mål, hur ofta båda lagen gjort mål, och fördelningen mellan hemmaseger, oavgjort och bortaseger.
- Små trupper känner av schemat. 46 omgångar med matcher mitt i veckan är tufft för de minsta klubbarna. Skador och avstängningar kan förändra ett lag mer än i serierna ovanför.
- Planerna betyder något. Väder och underlag på vintern påverkar spelet, och ett säsongssnitt blandar matcher i augusti med matcher i januari.
- Tabellen är tät länge. Med sju platser som ger en chans till uppflyttning har många lag något att spela för långt in på våren.
Vad siffrorna betyder för speltips i League Two
League Two är en serie där en svensk läsare sällan har ett verkligt kunskapsunderlag om lagen, och det är värt att vara ärlig om. Det man kan läsa av är lagens situation: vem slåss om uppflyttning, vem kämpar för att stanna kvar i seriesystemet, och vem har inget kvar att spela för?
Våra förslag förklarar alltid varför. Spel hör till underhållning, och i en serie med så många jämna matcher är det mest sannolika utfallet långt ifrån säkert.
Så använder du sidan
- Tabellen har hemma- och bortasiffror per lag. Håll koll på strecken vid plats 3, 7 och 22.
- Skytteligan visar varifrån målen kommer.
- Matchprogram och resultat hittar du på matchsidan, och pågående matcher på livescore.
- Våra speltips samlas under gratis oddstips.
- Serierna ovanför är League One och Championship — alla serier under fotbollsligor.
Begrepp förklaras i oddsordlistan.
Vanliga frågor
Vem vann League Two 2025/26?
Bromley med 87 poäng, före Milton Keynes Dons med 86 och Cambridge United med 82.
Hur många lag går upp från League Two?
Fyra. De tre bästa går direkt upp i League One, och vinnaren av playoffet mellan lag 4–7 tar den sista platsen. 2025/26 var det Notts County.
Hur många lag åker ur League Two?
Två lag flyttas ner till National League, ut ur det professionella seriesystemet.
Tabell
| # | Lag | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Matcher
Resultat
Skytteliga
| # | Spelare | Lag | Mål | Assist |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 | ||
| 7 | 6 | 4 | ||
| 8 | 6 | 3 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 5 | 4 | ||
| 12 | 5 | 2 | ||
| 13 | 5 | 2 | ||
| 14 | 5 | 1 | ||
| 15 | 5 | 1 | ||
| 16 | 5 | 1 | ||
| 17 | 5 | 0 | ||
| 18 | 5 | 0 | ||
| 19 | 5 | 0 | ||
| 20 | 4 | 4 | ||
| 21 | 4 | 4 | ||
| 22 | 4 | 2 | ||
| 23 | 4 | 2 | ||
| 24 | 4 | 2 | ||
| 25 | 4 | 2 |
Få 100% upp till 500 kr
Till QuickCasinoReklam
